Videolar Linkler RSS Site Haritası
 
 
 
 
Untitled Document
» Konular / Güvenlik-İstihbarat-Terör/ "Kafkasya`daki bolgesel Rekabetin Yeni Boyutu"

Yazarlar
  Mehmet Seyfettin EROL
  Hacked By Er0iN || Yalnızlık sert gelir ...
  Alaeddin YALÇINKAYA
  Hacked By Er0iN || Yalnızlık sert gelir ...
  Elşan İZZETGİL
  Hacked By Er0iN || Yalnızlık sert gelir ...
  Ceren GÜRSELER
  Hacked By Er0iN || Yalnızlık sert gelir ...
  Musa KARADEMİR
  Hacked By Er0iN || Yalnızlık sert gelir ...
  İsmail CİNGÖZ
  Hacked By Er0iN || Yalnızlık sert gelir ...
Diger yazarlar »
  Eklenme Tarihi: 2012-04-12
"Kafkasya`daki bolgesel Rekabetin Yeni Boyutu"

Son günler Kafkasya’da sular tekrar ısınmaya başlamış gözüküyor. Önceleri enerji üzerine odaklanan ‘Yeni Büyük Oyun’ yeni parametrelerle tekrar sahnelenmeye hazırlanıyor. Sanki yeni formatla bir 3. Dünya savaşına hazırlandırılıyor. Son günlerde Kafkasya’daki gelişmelere etki eden olaylar:

 • İsrail’in Kafkasya’da konuşlanma hedefleri
 • Azerbaycan-İsrail ilişkilerinin stratejik işbirliğine doğru gitmeye başlaması
 • Iran’la ilgili özellikle batılı ülkeler tarafında devam ettirilen gerilimler
 • İran’ın komşularıyla sorunlu hale getirilme çabaları
 • Iran’ın bölgeden tecrid edilmesi
 • ABD’nin Gürcistan merkezli askeri konuşlanmasını geliştirmeye başlaması
 • ABD tarafından Azerbaycan’da İsrail’e yol vermekle Kafkasya’da bir çok taraflı yumak oluşturmak
 • Ermenistan’da SSCB tarafından ve halen mevcut olan Nükleer Enerji Santralinin tekrar gündeme gelmesi
 • İrandaki Azeri Türkleriyle ilgili başkaları tarafından çalışmaların yapılmaya başlanması
 • Suriye’deki gelişmelere paralel olarak Türkiye’nin Kafkasya’daki gelişmelerden kenar kalmasının sağlanması
 • Azerbaycan-Ermenistan sınırında ateşkesin sık-sık bozulması ve gerginliklerin artması
 • Kafkasya’da İran-İsrail rekabeti

İsrail veya ABD’nin (olası) İran’a müdahale edecek olmasında Kafkasya’daki ülkeleri İran’a karşı kışkırtma işbirliği giderek artmaktadır. Amaç bu ülkeleri zaten dondurulan sorunlarla birbirine düşürerek bir bölgesel savaş başlatarak sonradan müdahil olmaktır. Son günlerde gerçekleştirilen birtakım olaylar bunu destekler niteliktedir. 30 milyondan fazla Azeri nüfuzunu barındıran İran zaten Türkiye’deki kürt meselesine paralel olarak Azerbaycan’dan bu konuda tehdit algılamaktadır.

Azerbaycan’ın mevcut iktidarının bu yönde bir politikası olmasa da bu İran’ı karıştırmak isteyen güçlerin elinde en büyük kozdur. Iran da bunun bilincinde olarak Azerbaycan’a karşı çok duyarlı dikkatli davranmaktadır. Azerbaycan Hükümeti açık- açık İran’a karşı tavır almadığını göstermekle bunu resmilerinin açıklamalarıyla vurgulamakta olsa da, Azerbaycan’ın da Karabağ savaşında Ermenilere destek veren İran’a karşı tutumu İran’a düşman olan İsraille ilişkileri üst düzeye taşımak olmuştur.

Özellikle Ermeni lobisine karşı Yahudi lobisini kullanan Azerbaycan’ın İsrail’e karşı tutumu sanki dondurulmuş bir dostluğun yavaş -yavaş ısıtılarak uluslararasında sahnelenmesi olayıdır. Bağımsızlıktan beri Azerbaycan’ın İsrail’e karşı hiçbir olumsuz tutumunu ister ikili ilişkilerde ister de uluslararası örgütler çapında görmemekteyiz. Hatta sanki birbirini tamamlayan ‘kardeş ülke’ görünümünü vermektedir. Son günlerdeki gelişmeler de bunların somut gelişmeleridir. Son günlerde özellikle  İsrailli yetkililer tarafından İsrail’e ait İsrail Havacılık ve Uzay Sanayi şirketinin Azerbaycan'a 1,6 milyar dolarlık silah satış anlaşması imzaladığını ve bununla da insansız hava araçları, uçaksavar ve füze savunma sistemleri satacağını açıklaması ikili ilişkilerin stratejik boyutunu öne çıkarmaktadır. Daha önce görüldüğü üzere Azerbaycan-İsrail ilişkileri geliştiğinde İran bunun kendisine yönelik bir eylem olduğunu anlamış, bu gelişme karşısında da Azerbaycan’a nota vermiştir.

Azerbaycan hesaba katmasa da ve bu eylem İsrail tarafından İran’a karşı yapılmış gibi lanse edilse de, Azerbaycan-İsrail ilişkilerinin bu denli boyut alması Türkiye’yi öfkelendirmekte ve dolayısıyla da Azerbaycan-Türkiye ilişkilerine olumsuz etki edecektir.

Azerbaycan Hükümeti iktidarlarının devamı adına İsraille ilişkelere önem vermktedir. Eğer iktidarlarına yönelik Türkiye’den bir destek veya ciddi bir tehlike algılansa Türkiye’yle ilişkiler de mevcut durumda daha çok gelişir.

Wikileakste de yayınlanan İlham Aliyev’in İsrail-Azerbaycan ilişkileri ile ilgili sözleri -  "İsrail'le ilişkilerimiz buz dağının su üzerinde görünen kısmına benziyor. İlişkilerimizin 10'da 9'u suyun altında."- aslında ilişkilerin ne kadar derin olduğunu göstermektedir. Son günlerde Batılı medya tarafından, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in İran'ın kuzey sınırına yakın bir bölgede İsrail'e bir hava üssü verdiğini yayması haberi Azerbaycan Hükümeti tarafından ("Azerbaycan kendi topraklarından Türkiye, İran, Rusya ve Gürcistan'a karşı hiçbir eyleme izin vermedi, vermeyecek. Bazı muhalif güçler, uluslararası organizasyonlar ve onlara bağlı basın, bu tür haberler çıkartarak, Azerbaycan-İran arasındaki ilişkileri bozmayı amaçlıyor. Ancak bu odaklar amacına ulaşamayacak.") doğrulanmasa da, Azerbaycan-İran ilişkilerini daha da gerginleştirmeye yetmiştir.

Sonrasında Azerbaycan'da 22 kişinin ABD ve İsrail elçiliklerine terör saldırısı hazırlığında bulundukları gerekçesiyle tutuklanması ve İranlı ajanların Azerbaycan’daki iktidara yönelik çalışmalarda bulunma haberinin Azerbaycan tarafından yayılması gibi olaylar bölgedeki gerilimi daha da artırmıştır.

Olası İran’a müdahale konusunda Kafkasya’daki ülkeler en büyük kayba uğrayacaklardır. Olası bölgesel savaşta Karabağ sorunun çözülmesi tezleri olsa da, böyle bir savaştan hiçbir bölge ülkesi karlı çıkmayacaktır. Kafkasya’daki gelişmelerin seyrini esasen İsrail’in Azerbaycan merkezli Kafkasya politikası, Türkiye-İran-İsrail ilişkilerinin seyri, ABD’nin Gürcistan ve Rusya’nın Ermenistan politikası belirleyecektir.

Umarız bölgede gelişmeler insanlık adına savaşla değil diyalogla halledilir.

Samir GULİYEV 

 
  "İran'ın Nükleer Amacı ve Amerikan Kimliği"   2012-03-01
  "Apocalyptic (kıyametçi) Terörizm ve Aum Shinrinkyo"   2012-04-16
  "KRİZLER ve 'ÇEVRELEME'"   2012-03-07
  "Asya-Pasifik Bölgesinde Deniz Yollarının Artan Önemi ve Güney Çin Denizinde Vietnam - Çin Gerginliği"   20.03.2012
  "ASEAN Bölgesel Forumu Toplantısı ve Güneydoğu Asya'da Yeniden "Pax-Americana Sendromu"   2012-03-20
  "Güney Çin Denizinde Yükselen Kriz Bağlamında Asya Pasifik Bölgesinin Güvenliği"   2012-03-20
  "Çin - Pakistan İlişkilerinde Gwadar Limanı ve Bölgesel Gelişmelere Etkileri"   2012-03-20
  "Hindistan Donanması Doğu Komutanlığı'nın Etkinliğini Artırıyor"   2012-03-20
  "ÇHC XXI Yüzyılın Süper Gücü Olacak"   2012-04-04
  "Avrupa'da Sağ Popülizm Tehlikesi..."   2012-03-20
 
Ana Sayfa Hakkımızda Haberler Analizler Röportajlar Projeler Duyurular Raporlar Makaleler Yasal Uyarı İletişim
  Soft&Design N.ROGLU